Egzaminy klasyfikacyjne
REGULAMIN PRZEPROWADZANIA
ROCZNYCH EGZAMINÓW KLASYFIKACYJNYCH
DLA UCZNIÓW SPEŁNIAJĄCYCH OBOWIĄZEK NAUKI POZA SZKOŁĄ
- Osiągnięcia edukacyjne uczniów realizujących obowiązek szkolny/obowiązek nauki poza szkołą (edukacja domowa) sprawdzane są podczas rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Egzaminy przeprowadzane są z zajęć wynikających z realizowanego programu nauczania.
- Roczny egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna odbywa się w oparciu o jedną z trzech wybranych formuł przeprowadzania egzaminów pisemnych. Uczeń na platformie edukacyjnej ma dostępne wszystkie zagadnienia egzaminacyjne do nauki i realizacji podstawy programowej. Jeśli wybierze formułę pierwszą do zdawania egzaminu to zalicza test z wybranych przez nauczyciela zagadnień z puli pytań umieszczonych na platformie edukacyjnej szkoły. Jeżeli wybierze formułę drugą to samodzielnie losuje trzy pytania z puli zadań egzaminacyjnych. Natomiast przy wyborze trzeciej formuły sam wybiera zadania egzaminacyjne z grupy zadań umieszczonych na platformie jednak musi wcześniej dostarczyć do sekretariatu wszystkie zagadnienia opracowane odręcznym pismem. Egzamin ustny to obrona pracy pisemnej lub prezentacja wybranych zagadnień egzaminacyjnych.
- Na egzamin uczeń stawia się w uzgodnionym terminie i godzinie uwzględniającej czas przewidziany na realizację części pisemnej i ustnej.
- Egzaminy przeprowadzane są w warunkach zapewniających samodzielność pracy uczniów.
- Praca powinna być napisana pismem umożliwiającym egzaminatorowi jego odczytanie i zrozumienie. W przeciwnym razie nieczytelny tekst nie podlega ocenie.
- Dopuszcza się korzystanie z pomocy zaakceptowanych przez egzaminatora.
- Podczas egzaminu w sali mogą być obecni – W CHARAKTERZE OBSERWATORÓW – rodzice ucznia (par. 15 ust. 9 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych). Obecność rodziców nie może naruszać samodzielności pracy ucznia.
- W sytuacji konieczności wyjścia z sali uczeń zgłasza ten fakt egzaminatorowi. Opuszczenie sali nie może zakłócać pracy pozostałych uczniów.
- Egzaminy umawiamy mailowo lub telefonicznie. Odbywają się w ustalonych terminach i dyspozycyjności nauczycieli w budynku szkoły.
- Termin umówionego egzaminu jest wiążący dla obu stron. Ze strony szkoły i ucznia powinien być zabezpieczony i ewentualnie odwołany najpóźniej dzień przed egzaminem. W innej sytuacji uczeń w razie nieusprawiedliwionej nieobecności ponosi koszty umówienia kolejnego egzaminu w wysokości 120 zł (szczegóły opłat przedstawia sekretariat).
Podstawą prawną do powyższych zapisów jest:
USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1915)
USTAWA z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 22 lutego 2019 r. r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373)